Międzynarodowa konferencja pt. ”Warszawa przeciw depresji” – 10.10.2022
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego przypada w dniu 10 października i był doskonałą okazją do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji pt. ”Warszawa przeciw depresji”.
Organizowana przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce. Konferencja dotyczyła zdrowia psychicznego, tworzenia lokalnych aliansów przeciw depresji i zdrowienia w lokalnych społecznościach.
Lokalne Alianse przeciw depresji zadziałają w Warszawie, a już funkcjonują w Śródmieściu.
Takie sieci wsparcia będą powstawały również w Polsce w małych miejscowościach.
W ramach konferencji odbyły się wystąpienia zaproszonych gości, panel dyskusyjny – a całe wydarzenie zakończyło się podpisaniem z udziałem burmistrzów deklaracji Warszawa Przeciw Depresji.
Wśród zaproszonych gości był dr Maciej Oksztulski ( jest osobą autystyczną, nie mówi – korzysta z alternatywnych form komunikacji, również zmagał się z depresją). Doktor Oksztulski udowodnił, że nie ma rzeczy niemożliwych i wykazał się ogromną determinacją w pokonywaniu życiowych barier. Na przekór przeciwnościom losu oraz zwątpieniu otoczenia niedawno obronił doktorat z prawa.
W panelu dyskusyjnym wzięli udział dr Marek Balicki, dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka oraz Angelika Friedrich i Szymon Majewski (oboje doświadczyli zmagania się z chorobą depresji).
Według WHO, w ciągu najbliższych lat depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.
Oficjalnie w Polsce zmaga się z nią ponad 1,5 mln osób.
„Weź się w garść” , „Inni mają gorzej” – takie słowa często padają z ust ludzi, którzy bagatelizują objawy depresji u bliskiej osoby. Depresja – to prawdziwa choroba, której nie należy mylić z chwilowym smutkiem lub pogorszeniem nastroju.
Na koniec można zacytować słowa Justyny Sucheckiej , dziennikarki, która prowadziła konferencję „wydaje mi się, że najczęściej padającym słowem na konferencji była nie depresja, a razem.
To daje nadzieję, że nie jest dobrze, ale może być lepiej”.
Udział w konferencji był ważnym wydarzeniem dotyczącym wspierania zdrowia psychicznego oraz świetną okazją do podnoszenia kompetencji w zakresie znajomości języka angielskiego zawodowego.
Opracowała: Lidia Anna Jesionek
Przydatne linki:
https://um.warszawa.pl/waw/wcies/-/warszawa-przeciw-depresji
https://www.aliansprzeciwdepresji.org/
https://publicystyka.ngo.pl/warszawski-sojusz-przeciw-depresji